Dobrovice 2013 - pozvánka

 

Dobrovická muzea se promění ve vlakové nádraží

 

Houkání lokomotiv, drnčení kolejí i hlášení výpravčích se rozlehne sálem Dobrovických muzeí o prodlouženém víkendu 26.–28. října 2013. Do Dobrovice se již v pátek začnou sjíždět ze všech koutů republiky členové Klubu modulové železnice Zababov. Černokněžníka Zababu si do svého názvu nezvolili jen tak – s sebou totiž přivezou „vláčky“ jako z Pohádky o mašinkách.

„Půjde o vláčky, které nejen svítí, houkají a vesele jezdí po kolejích, ale hlavně půjde o simulaci skutečného provozu na železnici v měřítku TT,“ říká Ludmila Radková, ředitelka Dobrovických muzeí. „Kdo přijde, ten se přenese zhruba do 60. let 20. století do období tzv. řepné kampaně, kdy cukrovou řepu do cukrovarů svážela ještě železnice, ne pouze nákladní automobily jako dnes,“ doplňuje Ludmila Radková. Právě díky modulu cukrovaru začala v Muzeu cukrovarnictví, lihovarnictví, řepařství a města Dobrovice probíhat každoroční provozní setkání klubu. V muzeu, které se nachází v těsné blízkosti cukrovaru, se jezdí tak, jak to kdysi opravdu probíhalo při cukrovarnické kampani.

V kouzelném světě mašinek funguje čilé telefonní spojení, znějí pokyny výpravčích, probíhá střídání strojvedoucích – prostě jako na skutečné železnici. Zababovský čas, který je proti skutečnému rychlejší, odměřují obří hodiny. Existuje tu i tzv. skrytá stanice, která představuje na kolejišti „zbytek světa“ – protože ve skutečnosti každá trať někam vede.

„Zababováci nemodelaří jenom tak. Každému setkání a ježdění předchází dlouhé a pečlivé přípravy. Pohyb na železnici určuje grafikon vlakové dopravy – podrobný jízdní řád, který obsahuje jak nákladní, tak osobní dopravu. Další pomůcky určují manipulaci s vozy. Jízdní doby musí být pečlivě spočítány podle délek mezistaničních úseků,“ vypočítává odpovědnou práci železničáře ze Zababova členka klubu Zorka Šimralová.

Jak to všechno na této železnici klape, budou moci návštěvníci Dobrovických muzeí sledovat nejen přes den, ale v sobotu a v neděli i během večerního provozu až do 22 hodin. „Kromě modulové železnice bude zpřístupněna výstava Bohumil Hrabal a historie železnice v Dobrovici u příležitosti 130. výročí od založení dráhy Dětenice – Taxis Dobrovice a prodloužená výstava Auta – auta – autíčka. Po předchozím objednání je možná i exkurze do průmyslového závodu cukrovaru a lihovaru,“ shrnuje bohatý program ředitelka muzeí.

 

 

Kde modulovou železnici najdete?

Dobrovická muzea, o.p.s., Palackého náměstí 2, Dobrovice
sobota 26. října – neděle 27. října: 9–12:30 a 13:30–22:00
pondělí 28. října: 9–13:00