Odlévání skal

Od přátel ze Sdružení modelářů Pečky jsme dostali pozvání zúčastnit se výukového workshopu, kde se tentokrát probíralo odlévaní a barvení skal.

Za náš klub jsme v sobotu 3. listopadu vyrazili v dobré náladě v počtu čtyř členů  ( Véna , Josey, Ivča a Olda ), do Peček jsme dorazili asi kolem 13 hodiny, kde jsme si prohlédli klubová kolejiště.

A o hodinu později začala modelářská dílna. Zdejší prezentace byla zaměřená na výhody materiálů nabízené firmou NOCH, takže nějaké sádry a podobné materiály se zde neprezentovaly. Hmota označená Special Hydrocal jako sádra vypadá, ale na rozdíl od ní je minimálně 5x lehčí a obsahuje látku, kterou získává větší pružnost a nepraská. Namíchá se z ní řídká kaše, která se nalije do forem . Do hodiny hmota vytvrdne a dá se z forem vyndat. Hotové odlitky skal jsme se pak učili barvit a patinovat. Seznámili  jsme se se zajímavými vychytávkami, jak při patinování postupovat. Lepení odlitků na podklad se doporučuje obyčejnou disperzí a nebo další hmotou od firmy NOCH , kterou je „Fels-Spachtel“  (dělá se ve dvou barevných odstínech: žula a pískovec). Prášek z pytlíku se opět velmi snadno rozmíchá a nanáší se špachtličkou na podklad. Hmota obsahuje plnidlo, které na povrchu vytvoří nepravidelné hrbolky. Hodí se do spár mezi dvěma odlitky skal, ale i na volné plochy, kde má být skalisko. Po vytvrdnutí se dá dále patinovat. 

Po tomto zajímavém představení možnosti, jak vytvořit skály na našich modulech, jsme si s přáteli sedli a při velmi veselé atmosféře doprovázené housličkami jsme se zdrželi až do večera.

Veškeré zde popisované materiály , zakoupíte také v prodejně modelářských potřeb v České Skalici.

Text Olda
Foto Ivča a Olda