První jarní víkend ve znamení výletů

Krásné, téměř letní počasí, zlákalo mnohé z nás k výletům. A každý se vydal někam jinam. A večery se mimo jiné trávily u tvoření grafikonu pro Rokytnici s výkřiky „já nemám kudy jezdit!“ smiley

MODLETICE
Ve velmi pěkném prostředí zámku měli setkání naši kolegové HO-P.
Zámecký pán se svými kolegy i se svojí rodinou nás přátelsky přivítali. Opravdu jsou to pohodáři. V pátek večer jich bylo přítomných pět a moduly stály na nohou tak napůl. V sobotu už jsme viděli i provoz. Dlouho jsme hledali nějakého dospělého „zaměstnaného“. Nakonec jsme asi tři pracující dospěláky našli. Zbylé role strojvedoucích, dispečerů, výpravčích zastala mládež. Zejména v Kácově byla k vidění spousta zajímavostí, které se železničním provozem neměly mnoho společnéhosmiley. V Berouně se pro změnu i dospělým potila čela ze složitých manipulací dlouhých vlaků. Bylo na co koukat, nebudeme nikoho jmenovat, protože každý modul je skutečně originál - moduly jsou zelené, mají zajímavé propojení úzkorozchodných a normálních kolejí. V cukrovaru nás zaujalo velmi důmyslné a zajímavé vykládání řepy, lom je zajímavě modelován a spousta dalších zajímavých míst byla k vidění.

ROUDNICE nad Labem
V tělocvičně základní školy měli setkání naši kolegové N-scale.
Také tam nás mile přivítali. A nebyli jsme mezi N-kaři sami. Skoro to vypadalo jakoby TTéčkaři k N-kařům zběhli smiley (a někteří k tomu neměli daleko! Dokonce náš kolega TTéčkař tu měl své Nkové moduly!). V naplněné tělocvičně bylo také na co koukat – nádherné moduly, důmyslně a precizně zhotovené se všemi možnými detaily. Opět nebudeme nikoho jmenovat, protože všechny jsou opravdu velmi originální – doškové střechy, propracované budovy, mosty, zvířata, rostliny, spousta zeleně, přístav, sklizeň obilí,… a spousta, spousta dalšího. Skoro jsme až záviděli! Zúčastnili jsme se i provozu – manipulační vlak dojel k manipulaci zpožděný – půl hodiny poté, kdy měl již odjíždět zpátky. A výpravčí se divil, že nejede zpátky na čas smiley. Vlakové soupravy byly dlouhé, některé se ani do stanic nevešly. Zdálo se nám, že mezistaniční úseky byly velmi krátké, občas nám to připadalo jako jízda ze stanice přes vlečku, zastávku a vlečku rovnou do další stanice. Zase na druhou stranu je potřeba říci, že jsme viděli množství propracovaných manipulačních míst a vleček jako například Přístav, nákladiště Kocourkov, stanici Kristiánov s propracovaným lomem a i menší manipulační místa. V polední pauze jsme také navštívili půdu školy. Zde má dílnu kroužek železničních modelářů, který zde má kromě dílny i velké modelové kolejiště. To mnohé účastníky zaujalo spoustou vychytávek. Škoda, že tu s námi nebyl náš předseda!

CHVALETICE
Tady měli sraz zájemci o exkurzi do tepelné elektrárny. Také zde se sešel hojný počet TTéčkařů. O půl jedenácté jsme se sešli před hlavní vrátnicí elektrárny Chvaletice. Část výpravy přijela auty a část stylově vlakem. Nejprve nás průvodci vybavili povinnými bezpečnostními doplňky. Nejprve jsme šli k výklopníku železničních vozů. Na ten jsem se osobně moc těšil. Není nad to nasbírat inspiraci, jak vykládat uhlí z vozů Vsa. Kde jinde se inspirovat než na skutečné železnici. Následovala prohlídka jednotlivých částí elektrárny. Ke každé části jsme dostali odborný výklad průvodců. V některých částech provozu jsme si vzpomněli na slova "... no řeknu ti Radime, až takhle někdy bude klid, víš, že bych si to s chutí poslechl znova ...."
Tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat Honzovi za organizaci celé exkurze.

Text: Zorka, Josey
Foto: Zorka, Hanka, Josey