Chmelnice

Když se mě někdo ptá, jak jsem přišel na to dělat chmelnici, vždycky odpovídám stejně. S povzdechem v hlase říkám, jó to tenkrát byla výhodná koupě. Ale popořadě. V dobách kdy jsem o modulech věděl jenom to, že existuje " nějakej Zababov " a když někam jedou tak si sebou berou pásmo aby se vešli se svým modulištěm, jsem dle svého zvyku vymetal různé výstavy, setkání a dny otevřených dveří. A při jedné takové výstavě v Drážďanech , rok si už nepamatuju, zahlédl u jednoho obchodníka ve slevě stavebnici chmelnice od Busche. Busch je mě dost sympatický se svojí řadou zemědělských plodin a ještě když ta chmelnice byla o 2 !!! eura levnější, moc jsem neváhal a koupil jsem ji. Tehdy jsem vůbec netušil co za " úlovek " jsem si přivezl domů.  První co mě mělo trknout, ale trklo mě až doma je rozměr. Pouho pouhých 11 x 9 cm. Složená chmelnice o těchto rozměrech působí na kolejišti jako les o pěti stromech.... Další překvápko mě čekalo při otevření škatule. 21 rámečků s " kvítkama " mraky drátků a tyček a šnůra namotaná na kousku papíru. A abych nezapomněl, taky základová destička, která se zdála být ještě menší, než uvedený rozměr.

Stavebnici jsem odložil, prášilo se na ni. Občas jsem ji dostal do rukou při hledání jiných věcí a říkal si, jo to je ta výhodná koupě.... Jak šel čas, postupně jsem se sčichnul s modulama. V první várce jsem si nechal udělat dříví na 4 rovné dvoukolejné moduly a vyvstala otázka co na ně.

A tehdy jsem si vzpomněl na chmelnici. Udělám chmelnici. Všechno začalo tím, že jsem si potřeboval rozvrhnout kolik a kde ta chmelnice na modulu bude. Pomocí jedné základové destičky jsem rozvrhnul, že jich budu potřebovat celkem 7 a budou jenom po jedné straně kolejí.Taky jsem postupně rozhodil sítě, abych měl příslušný počet stavebnic. Stavba první stavebnice docela šla. Nejdřív na zelené rámečky s lístky domalovat " kvítí".

Pak jednotlivé lístky odříznout skalpelem a nakonec vždy 18 velikostně stejných navléknout na jeden drátek ( mnou zcela neodborně pojmenovaný liána). Začíná se od největších lístků, po střední velikost až po prťouse nahoru a jedna " liána " s celkem 54 lístky je hotová.

Tohle celkem 45 krát a je jedna zaplňená destička. Těch bylo nakonec jak jsem psal 7. Když byly destičky hotový, ještě dle návodu napnout niť, pardón dráty. Chmelnice nakonec ještě potřebovala hlínu na spodek, neb ta destička vypadá fakt už moc plastově. Na hlínu jsem se vypravil k Labi, které mě teče kousek za domkem a děkoval krtkům, kteří za mě odpracovali jistou část práce. Po zkompletování všech stavebnic proběhla zkouška " na sucho ".

A nakonec vyříznout do polystyrenu příslušné díry a jednotlivé segmenty nalepit do modulu. Ještě dotvořit cestu s trianglem a božíma mukama a už mohu přemýšlet co na druhé straně za kolejema. Volba nakonec padla na cyklostezku a dva stromy. Na předlohu jsem se vypravil opět k Labi, kde roste na břehu a sousedních polích několik stromů. Pár adeptů jsem si vyfotil. Ve finále, jsme z pořízených snímků vyselektovali jeden podle kterého jsme začali s Oldou stavět. Na mé námitky, že tam budu mít dva stejný stromy mě bylo odpovězeno abych byl bez obav. Že stejný nebudou. Výsledek dal za pravdu starším a zkušenějším....

A to že předloha pro oba stromy byla stejná vím jenom já a pro sichr se tím nikde nechlubím. K úplné spokojenosti ještě chybí aby pod jedním stromem byla lavička a u druhého tabulka " památkově chráněný strom ". Tak snad se k tomu někdy dostanu a konečně modul " Chmelnice " dokončím. Modul měl premiéru na výstavě v Aldisu, kde se mě díky komplotu ostatních členů klubu usídlil na drátech strakapoud.

Předsedou mě bylo řečeno, že ho můžu klidně zastřelit, avšak pouze funkční puškou v měřítku 1:120. A pak že u nás není veselo. Musím na předsedu vymyslel taky nějakou kulišárnu, abych mu tuhle špatnost a proradnost oplatil.  

Véna